Na Filmové gleeshow jsme začali pracovat již v dubnu roku 2018, kdy se uskutečnil první konkurz s cílem získat nové silné hlasy a šikovné tanečníky. Paralelně s nábory se začal organizovat koncert jako takový. Bylo potřeba zamluvit termín koncertu a prostor pro uskutečnění. Díky Městské části Brno-Židenice jsme mohli opět zavítat do Dělnického domu a uskutečnit zde premiéru představení. Také bylo potřeba vytvořit zcela nový organizační tým v čele s producentem, jímž se stal zakladatel First Smile, Tobiáš Štěpánek.

Následoval výběr repertoáru. Písně byly vybírány hlasováním všech členů, díky tomu zaznělo v představení kromě popu i klasický rock nebo muzikál. Dalším krokem bylo sehnat choreografky pro jednotlivé skladby. Post šéfchoreografky zaujala Veronika Jílková, členka First Smile od roku 2014, která se na choreografiích podílela i dříve. Jejím úkolem bylo zastřešit všechny choreografie, včetně komunikace s dalšími choreografkami. Celkově tvořilo choreografický tým šest choreografek – tři interní, které společně vedly všechny taneční zkoušky, a tři externí. Díky tomu byly choreografie vždy originální a pestré. Stejně důležitým krokem bylo sehnání nového sbormistra, který bude také výborným klavíristou a bude schopen těleso doprovázet i na tanečních zkouškách, než budeme mít k dispozici živý orchestr, a také najmout aranžéra na originální zpracování vybraných písní a rozepsání not přímo nám na míru. Sbormistrovství se ujal Michal Vajda Jr., zpěvák a asistent hlavního sbormistra Českého akademického sboru. Aranže převzal do svých rukou náš bývalý člen a spoluzakladatel tělesa Jiří Najvar, dirigent, sbormistr a hudební skladatel v současnosti působící v Praze, jenž se zároveň chopil i taktovky na premiéře show.

Po rozepsání celého repertoáru a zajištění nových rekvizit, kterými jsou tentokrát dřevěné bedny, jsme mohli vyjet na letní soustředění do Prasklic u Kroměříže a začít pilně pracovat na novém projektu. Zavítali jsme sem ještě jednou, a to na podzimní prodloužený víkend.

First Smile již od svého vzniku (s několika krátkými pauzami) nacvičuje v zrcadlovém sále suterénu Chrámu Spasitele v Brně-Židenicích. Zkoušky jsme měli vždy rozdělené na pěvecké, taneční nebo spojovací.  Na „spojovačkách“ se nacvičovalo propojování tanečních aspektů se zpěvem, což není nikdy jednoduché. Někdy se až při takových zkouškách přijde na to, že je nutné pozměnit nějaké detaily, aby tanec nebyl na úkor zpěvu a naopak. Tentokrát probíhalo i velké množství individuálních pěveckých a tanečních zkoušek.

Co je ovšem kromě vlastních a doposud neslyšených aranžích ve Filmové gleeshow nového, je živá hudba. Na premiéře nás doprovázelo sedm muzikantů. Zvykat si na to, že během tance a zpěvu musíme také sledovat kapelu a dirigenta, bylo pro nás něco úplně nového. Ale je to výzva (uvnitř tělesa se vžilo označení „gleezva“), kterou stojí za to přijmout. Orchestrace celého repertoáru se ujal Martin Konvička, mladý jazzový klavírista a skladatel.

Kromě této novinky jsme se rozhodli změnit i náš outfit z klasické červeno-černé do zlato-černé, abychom více podpořili filmový dojem a elegantnost show.

V průběhu pěvecko-tanečních příprav bylo také potřeba oslovit osvětlovače, zvukaře, fotografa, kameramany, uvaděčky a bedňáky, kteří se nám postarají o přesun rekvizit během představení.

Jednou z finálních novinek, kterou jsme do projektu zařadili, bylo spuštění online předprodeje prostřednictvím internetové platformy SMS Ticket, což nám od předchozích představení nesmírně ulehčilo práci se vším okolo prodeje.

Filmová gleeshow je zatím největší projekt, na kterém First Smile od svého vzniku doposud pracovalo. A to nejen co se týče startovní kampaně, živé hudby a naprosto celého nového repertoáru, ale také co se týká počtu členů. First Smile své fungování započalo se sedmi členy. Během šesti let mnoho členů přibylo a na premiéře Filmové gleeshow uvidíte na pódiu celkem 23 zpěváků a tanečníků.

Všechny přípravy a nápady se neobešly bez několikahodinových schůzek organizačního a realizačního týmu First Smile. Nacvičit toto představení zabralo také nespočet hodin pěveckých, choreografických, hereckých a individuálních zkoušek.

Poslední měsíce příprav byly opravdu časově i fyzicky náročné. Zejména generálkový týden, kdy probíhaly zkoušky každý den. Bylo potřeba sžít se s prostorem a s najatými bedňáky, kteří nám mezi písničkami předělávali kulisy, a také seznámit se s kapelou a muzikanty – což byla pro nás opravdu největší novinka v tomto projektu, jelikož doposud jsme koncerty pořádali s hudbou pouze reprodukovanou. Díky skvělému dirigentovi Jiřímu Najvarovi ale zkoušky probíhaly hladce, všichni jsme se ze sebe snažili dostat maximum. Do nově vzniklé kapely na tento projekt usedli:

klávesy: Kateřina Kraftová

elektrická kytara: Adam Hlavatý

basová kytara: Hubert Holásek

bicí: Petr Hortvík

saxofon: Marek Šudák

trumpeta: Jiří Přikryl

pozoun: Radek Novák

Důležité také bylo během generálních zkoušek dát dohromady zvukový a světelný plán, vyřešit problémy s osvětlovači a se zvukařem, aby představení bylo precizní jak po zvukové, tak i světelné stránce.

Náročný rok, plný dřiny, píle, snahy a nasazení, jsme završili premiérou Filmové gleeshow v nedělí 7. 4. v 18:00 v Dělnickém domě v Brně-Židenicích. Všem, kdo nás přišel podpořit, neskutečně děkujeme za standing ovation a za veškeré ohlasy, které jsme po představení obdrželi. Nesmírně si této podpory vážíme!

Skončila Filmová gleeshow happyendem? Doufáme, že happyend byl, ale také ještě bude a premiérou v Dělnickém domě tato podívaná nekončí. Již teď máme naplánované reprízy na květen v Hodoníně a Lanškrouně a další akce aktuálně sjednáváme, abychom se s tímto projektem mohli ukázat co nejvíce na lidem na co nejvíce místech. Už teď se moc těšíme na pokračování!